تاریخ انتشار : ۱۳۹۷/۱۲/۲۴ ۲۱:۰۹:۰۲
کد مطلب:  818368
معاون متوسطه آموزش و پرورش مازندران:
15 میلیارد تومان برای استانداردسازی نسبی هنرستان‌های استان نیاز است

معاون آموزش متوسطه آموزش و پرورش مازندران با اشاره به ضرورت ورود خیرین به حوزه هنرستانی، گفت: 15 میلیارد تومان اعتبار برای استانداردسازی نسبی هنرستان های استان مورد نیاز است.

به گزارش اداره اطلاع رسانی و روابط عمومی آموزش و پرورش مازندران؛ «اسفندیار نظری» در نشست مشترک مجمع خیرین مدرسه‌ساز استان و مجمع خیرین شهرستان قائم‌شهر، اظهار کرد: خیرین مدرسه‌ساز الگوهای جامعه هستند و جای بسی شکر دارد که خیرین مدرسه ساز استان مازندران به طور جدی در همه حال به آموزش و پرورش یاری می‌رسانند.

وی با بیان اینکه اصلی‌ترین نهاد آموزشی مدرسه است، افزود: یادگیری در مدرسه باید همراه با خلاقیت باشد. از این رو باید هر چه بیشتر به سمت نظام راهبری مدیریت مدرسه حرکت کرده و نباید به تمرکزگرایی دچار شویم. درواقع این مدرسه است که تعلیم و تربیت حول آن می‌گردد، بنابراین باید هرچه بیشتر به کیفی سازی مدارس توجه کنیم که یکی از راه‌های آن ورود خیرین به این حوزه است.

این مقام مسئول با بیان اینکه تا وقتی دغدغه اصلی دولت و مجلس آموزش و پرورش نباشد مشکلات حل نمی‌شود، تصریح کرد: آموزش و پرورش زیرساخت اصلی توسعه است. اما در چند دهه اخیر متأسفانه آموزش و پرورش به سمت حافظه‌محوری رفته که ضرورت دارد این روند را تغییر دهیم و به سمت مهارت‌محوری حرکت کنیم.

نظری با بیان اینکه 60 درصد فارغ التحصیلان ما فاقد مهارت هستند، ابراز کرد: باید هر چه بیشتر مهارت‌افزایی را در دستور کار قرار داده و دانش‌آموزان را به سمت مهارت محوری سوق دهیم. از این رو توجه جدی به هنرستان‌ها ضرورت دارد. اما متأسفانه در مازندران با کمبود بیش از هزار معلم هنرستان، 214 کلاس درس هنرستان و 233 کارگاه مواجه هستیم.

معاون آموزش متوسطه آموزش و پرورش مازندران با بیان اینکه 15 میلیارد تومان برای استانداردسازی نسبی هنرستان‌های استان نیاز است، خاطرنشان کرد: به طور جدی به این نیازمندیم که خیرین نیک‌اندیش به فضاهای هنرستانی ورود پیدا کرده و در ساخت هنرستان‌های جدید التأسیس و یا تعمیر و تجهیز کارگاه‌ها به ما کمک کنند.  

وی خیرین مازندرانی را در کشور پیشرو دانسته و گفت: 34 درصد مدارس استان توسط خیرین ساخته می شود، 1954 خیر در استان داریم و 1597 مدرسه در مازندران توسط خیرین گرانقدر ساخته شده است. ولی همچنان 32 درصد مدارس استان تخریبی است که نیازمند ورود جدی خیرین و دقت نظر دولت و مجلس برای بهسازی مدارس استان هستیم.

نظری چند نکته را در ایجاد فضاهای جدید و بحث خیرین مدرسه ساز مهم دانسته و افزود: ضرورت استفاده و ورود موضوع وقف به آموزش و پرورش، دیده شدن مدرسه و فضای آموزشی در مسکن مهر، و همچنین نظارت کامل بر پروژه‌های مدرسه سازی در جهت کیفی بودن مصالح و ساختمان از جمله مسائلی است که باید به آن دقت کرد.

اصغریان مدیر آموزش و پرورش قائم‌شهر نیز در این نشست گفت: شهرستان قائم‌شهر 380 مدرسه، 176 فضای آموزشی، 84 مدرسه غیردولتی، و متأسفانه 53 مدرسه تخریبی دارد. با اینکه در 3 سال اخیر خیرین نیک اندیش 59 میلیارد ریال مشارکت داشته‌اند اما همچنان با فضاهای آموزشی تخریبی مواجه هستیم که ضرورت دارد هر چه سریع‌تر در مورد این فضاها تصمیمات جدی اخذ شود.

به اشتراک بگذارید :