تاریخ انتشار : ۱۳۹۷/۱۱/۲۷ ۱۳:۳۴:۴۳
کد مطلب:  797677
رئیس دانشگاه علامه طباطبائی در اولین همایش ملی اقتصاد آموزش‌وپرورش؛
 رفع مشکلات مالی آموزش‌وپرورش با هدایت بخش مهمی از بودجه خارج از مصوب امکان‌پذیر است

رئیس دانشگاه علامه طباطبائی در اولین همایش ملی اقتصاد آموزش‌وپرورش مطرح کرد: بخش بزرگی از کمک‌های خیرین به آموزش‌وپرورش تغییر جهت پیدا کند و قسمتی از آن به ایجاد شبکه جدیدی از مدارس و تأمین نیروی انسانی تخصیص داده شود.

به گزارش مرکز امور هماهنگی، ارتباطات و حوزه وزارتیآموزش‌وپرورش، صبح امروز حسین سلیمی در اولین همایش ملی اقتصاد آموزش‌وپرورش که در دانشگاه علامه طباطبائی برگزارشد، اظهارکرد: امیدوارم این همایش مانند دیگر همایش‌های مشترک دانشگاهی و دستگاه‌های اجرایی دریافتن راه‌حل‌های مطلوب برای مشکلات کشور پرثمر باشد و بتواند به پیوند آموزش عمومی و آموزش عالی کمک کند.

رئیس دانشگاه علامه طباطبائی تصریح کرد: دولت به‌تدریج به پیوند بخش‌های اجرایی و دانشگاه‌ها نزدیک شده است و از دانشگاه‌ها خواسته برای حل مسائل وارد پژوهش‌های علمی شوند، لذا در دانشگاه‌هادر بخش‌های مختلف، شامل؛ رسانه، فضای مجازی، اقتصادی، اجتماعی و... جلسات زیادی برگزار و نتایج آن به دولت ارائه‌شده است.

وی از بررسی این گزارش‌ها توسط معاون اول رئیس‌جمهور خبر داد و افزود: خوشبختانه بسیاری از این توصیه‌های پژوهشی در حال اجرا است و معتقدیم در هر زمینه‌ای که نهاد دانشگاه و نهاد اندیشه‌ورز در کنار نهاد اجرایی قرار بگیرد، نتیجه‌بخش خواهد بود.

سلیمی همکاری کارکردی بین دانشگاه و وزارت آموزش‌وپرورش را از اتفاقات خوب و گامی محکم برشمرد و خاطرنشان کرد: کارنامه آموزش‌وپرورش در چهل سال اخیر درخشان است و بدون شک شاهد پیشرفت‌ها و تلاش‌های خوبی در این زمینه هستیم که حاکی از عملکرد درخشان آموزش‌وپرورش است.

وی ادامه داد: ضروری است هرچند وقت برای استمرار این عملکرد فعالیت‌ها بازنگری‌هایی شود تا مشکلات و آسیب‌ها شناخته شود و برای رفع آن اقدام لازمه صورت گیرد لذا این دغدغه‌های کارشناسی نویدبخش حل مسائل است.

رئیس دانشگاه علامه طباطبائی تصریح کرد: این دانشگاه آمادگی دارد در حوزه‌های مشترک در کنار آموزش‌وپرورش قرار گیرد و در پژوهش و اجرا با همراهی وزارت آموزش‌وپرورش به حل مشکلات کمک کند.

وی بابیان اینکه باید بازاندیشی در مسائل مالی آموزش‌وپرورش انجام بگیرد، گفت:نیاز به طراحی مدیریت مالی در آموزش‌وپرورشداریم چراکه حدود یک‌سوم بودجه کشور به این نهاد پرداخت می‌شود اما مشکلات مالی زیادی در وزارت آموزش‌وپرورش همواره وجود دارد، لذا ضروری است به یک فرمول بهره‌وری دست پیدا کنیم.

سلیمی افزود: باید بخش بزرگی از کمک‌های خیرین به آموزش‌وپرورش تغییر جهت پیدا کند و بخشی از آن به ایجاد شبکه جدیدی از مدارس و تأمین نیروی انسانی تخصیص داده شود.

وی ادامه داد: برای رفع مشکلات موجود آموزش‌وپرورش بخش مهمی از بودجه دولت که خارج از بودجه مصوب است می‌تواند به سمت آموزش‌وپرورش هدایت شود البته راه‌حل‌های عمیق و مؤثر وجود دارد و اکنون زمان آن فرارسیده تا به اصلاح ساختار بپردازیم.

به اشتراک بگذارید :