تاریخ انتشار : ۱۳۹۷/۰۸/۱۵ ۱۴:۲۷:۵۳
کد مطلب:  728785
مدیرکل دفتر آسیب‌های اجتماعی وزارت آموزش‌وپرورش اظهار کرد:
"آموزش، غربالگری و مداخله" از مهم‌ترین ویژگی‌های طرح نماد

مدیرکل دفتر آسیب‌های اجتماعی وزارت آموزش‌وپرورش با اشاره به آغاز نسخه ارتقا یافته سامانه جامع مراقبت‌های روانی اجتماعی دانش آموزان ( طرح نماد) گفت: آموزش، غربالگری و مداخله از مهم‌ترین ویژگی‌های طرح نماد است.

به گزارش مرکز اطلاع‌رسانی و روابط عمومی وزارت آموزش‌وپرورش، به نقل از تسنیم، نادر منصور کیایی در مورد طرح "نماد" اظهار کرد: آموزش مهارت به دانش آموزان، والدین و کارکنان مدارس به‌صورت عمومی در این طرح مدنظر است. همچنین در بخش مداخله در زمینه فوریت‌های روانی و اجتماعی دانش‌آموزان مانند خودکشی، خشونت، مصرف مواد و دخانیات، مواردی که جنبه اورژانسی دارند مانند فرار یا آسیب‌های روانی مانند افسردگی و اضطراب در قالب ابزارهای غربالگری اقدام می‌کنیم.

وی افزود: ابزارهای غربالگری که به‌صورت پرسشنامه است باید توسط والدین، مربیان و دانش آموزان تکمیل شود و داده‌ها در سامانه نماد تحلیل‌شده و بررسی می‌شود که دانش‌آموز در معرض چه خطری است.

مدیرکل دفتر آسیب‌های اجتماعی وزارت آموزش‌وپرورش گفت: دانش‌آموزانی که نشانه محرز دارند یا در معرض خطر هستند بعد از دریافت اطلاعات از والدین و معلم، تشخیص‌ها توسط مشاور مدرسه انجام می‌شود و بررسی خواهیم کرد چه خدمتی باید به آن‌ها ارائه شود، اگر امکان‌پذیر بود در مدرسه و اگر ممکن نبود به مراکز مشاوره آموزش‌وپرورش و درمانگاه فرهنگیان ارجاع می‌شوند.

منصور کیایی ادامه داد: اگر موارد مانند خودکشی، اورژانسی باشد، برای تسریع در کار افراد را به وزارت بهداشت و بهزیستی معرفی می‌کنیم، همچنین موارد موردنیاز برای معاضدت قضایی و انتظامی ارجاع خواهند شد و چرخه کامل غربالگری تا اجرا را از سطح مدرسه تا شهرستان تعریف کرده‌ایم.

وی خاطرنشان کرد: در سامانه نماد فرآیندها به‌صورت هوشمند تعریف‌شده‌اند و نظام ارجاع الکترونیک در حوزه آسیب‌های اجتماعی دانش‌آموزان راه‌اندازی شد تا میزان واکنش و ورود ما به مسائل و آسیب‌های اجتماعی، روانی و اورژانسی دقیق‌تر و سریع‌تر باشد.

مدیرکل دفتر آسیب‌های اجتماعی وزارت آموزش‌وپرورش گفت: در طرح نماد پیشگیری اولیه یعنی آموزش مهارت‌ها و پیشگیری ثانویه یعنی مداخله، درمان، مشاوره و مددکاری برنامه داریم که بعد از دو سال اجرای آزمایشی امسال در سطح گسترده‌تر عملیاتی خواهد شد.

منصور کیایی با اشاره به اینکه بخش غربالگری به‌صورت سراسری است، گفت: نیمرخ آسیب‌های اجتماعی دانش‌آموزان را برای همه مدارس تهیه می‌کنیم ولی برای ارائه خدمات، اولویت با دانش‌آموزانی است که جزو موارد فوریت روانی و اجتماعی هستند که در تمام دوره‌های تحصیلی تحت پوشش قرار می‌گیرند.

وی در پایان خاطرنشان کرد: در این طرح نکته مهم مشارکت جدی والدین است و پس‌ازآن به حمایت سایر دستگاه‌ها و خیران برای فراگیر سازی آن در تمام مدارس نیازمندیم.

به اشتراک بگذارید :