تاریخ انتشار : ۱۳۹۷/۰۷/۱۸ ۱۱:۴۰:۳۰
کد مطلب:  710369
مدیران کل حوزه ستادی در همایش آموزشی-کاربردی مدیران اردوگاه‌های دانش‌آموزی مطرح کردند؛
اجرای برنامه‌های سند تحول مشارکت و همسو یی می‌طلبد/ اجتناب از جزیره‌ای عمل کردن

مدیران کل حوزه ستادی در همایش آموزشی-کاربردی مدیران اردوگاه‌های دانش‌آموزی بر مشارکت و همسویی در اجرای برنامه‌های سند تحول و دوری از جزیره‌ای عمل کردن تأکید کردند.

به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل معاونت پرورشی و فرهنگی، سه نفر از مدیران کل وزارت آموزش‌وپرورش در آئین افتتاحیه همایش مدیران و مسئولان اردوگاه‌های سراسر کشور در راستای تحول در نظام تعلیم و تربیت و نقش اردوگاه‌ها  سخنرانی کردند.

مدیرکل قرآن، عترت و نماز: امروزه به شکل جزیره‌ای کار کردن  حاصلی ندارد لذا همه بخش‌ها باید در یک مسیر حرکت کنند

 محمدرضا مسیب زاده تصریح کرد: سه اصل فراگیری در عین اثربخشی، آغاز هر فعالیتی از مدرسه  و مشارکت‌پذیری از اصول مهم در نظام تعلیم و تربیت است که آموزش‌وپرورش برنامه‌ای خود را بر اساس این اصول تدوین و اجرا می‌کند.

وی افزود: تبلور موفقیت  تنها با مشارکت، همفکری و باهم کار کردن و گروهی کار کردن است لذا باید قدر امکانات آموزش‌وپرورش را بدانیم و به‌جای انعقاد قرارداد همکاری با سایر سازمان‌ها از ظرفیت‌های داخلی حوزه‌های مختلف آموزش‌وپرورش استفاده کنیم.

مسیب زاده خاطرنشان کرد: در سه سال اخیر سعی کردیم از ظرفیت‌های داخلی بیشتر استفاده کنیم بنابراین برای اجرای برنامه‌ها  به‌جای استفاده از هتل‌ها، از ظرفیت اردوگاه‌ها استفاده کردیم.

وی ادامه داد: در بحث تربیت فعالیت‌های تکلیفی کمتر مؤثر است لذا  پیشنهاد می‌شود به‌جای این نوع فعالیت‌ها از برنامه‌های اردویی که به دلیل گروهی بودن، در تربیت افراد و آموزش مهارت‌های زندگی  بسیار  مؤثر است  استفاده شود.

 

مدیرکل مشاوره و امور تربیتی: با توجه به توسعه گستره زندگی انسان‌ها، آسیب‌های اجتماعی نیز افزایش پیدا می‌کند

مسعود شکوهی اذعان کرد: از مهم‌ترین حوزه‌هایی که می‌تواند به کاهش آسیب‌های اجتماعی کمک کند  ظرفیت اردوگاه‌های  فرهنگی و تربیتی است، لذا باید وجود چنین ظرفیت‌هایی را  در آموزش‌وپرورش جدی گرفت.

وی خاطرنشان کرد: اردوگاه را باید محلی برای رشد خلاقیت‌های دانش آموزان و سازگاری اجتماعی آن قرار دهیم.

شکوهی تصریح کرد: نباید از نقش اردوگاه‌ها در امر تربیت غافل شویم و به اردو به چشم وقت‌گذرانی نگاه کنیم، لذا در حین انجام اردوها باید از مشاورین کمک گرفت تا دانش آموزان بهره کافی را در طول زمان اردویی ببرند.

وی گفت: تلاش داریم مشکل کمبود نیروهای پرورشی را حل  کنیم.

 

مدیرکل مالی و ذی‌حسابی

کامران حصادی اظهار کرد: مدیریت، حسابداری و اقتصاد به‌عنوان سه ضلع یک مثلث، اگر باهم همکاری کنند می‌توانند تحول ایجاد کنند  و افزایش بهره‌وری و صرفه‌جویی و... مصداق تحول در امور مالی  است.

وی تصریح کرد: تمام هزینه‌ها  در مراکز آموزشی و اردوگاه‌ها باید بر اساس سامانه مالی طراحی‌شده، انجام شود و دولت از طریق این سامانه نظارت‌های خود را  بر عملکرد مالی انجام می‌دهد.

وی یکی از اهرم‌های کنترلی امور مالی را قانون بودجه  برشمرد و افزود: در بحث قیمت تمام‌شده  باید دید آیا اهداف سند تحول در مدرسه محقق می‌شود؟ باید ارزش افراد را بدانیم تا بتوانیم سطح نگهداری را مشخص کنیم دانش‌آموز را نمی‌شود ارزش‌گذاری کرد و اگر معلمان بدانند چقدر برای رفتن آن‌ها به کلاس درس، هزینه شده است لحظه‌ای از وقتشان را از دست نمی‌دهند.

حصادی  نظم در امور اقتصادی را بسیار ضروری دانست و گفت: اگر ارزش نهادهای پیرامون خود را بدانیم  بسیار آن‌ها را جدی می‌گیریم لذا باید  بدانیم همه‌چیز اطراف ما قیمت دارد و در نگهداری از آن‌ها کوشا باشیم.

به اشتراک بگذارید :