تاریخ انتشار : ۱۳۹۷/۰۷/۰۴ ۱۵:۴۸:۱۹
کد مطلب:  702773
انعقاد تفاهم نامة همکاری مشترک بین سازمان فضایی ایران و مرکز ملّی پرورش استعدادهای درخشان و دانش‌پژوهان جوان

انعقاد تفاهم نامة همکاری مشترک بین سازمان فضایی ایران و مرکز ملّی پرورش استعدادهای درخشان و دانش‌پژوهان جوان

صبح دیروز سه شنبه  97/07/03 جلسه انعقاد تفاهم‌نامه همکاری‌‎های مشترک بین آقای دکتر مرتضی براری معاون وزیر و رئیس سازمان فضایی ایران و دکتر فاطمه مهاجرانی رئیس مرکز ملّی پرورش استعدادهای درخشان و دانش‎پژوهان جوان با حضور معاونین و مسئولین هر  دو حوزه به امضا رسید.

در این جلسه پس از تلاوت آیاتی چند از کلام‎الله مجید دکتر براری دانش‎آموزان را از تأثیرگذارترین اقشار در جریانات علمی دانستند و استفاده از ظرفیت عظیم آنان بخصوص دانش‎آموزان پیشرو را در زمینه تحلیل داده‎ها مهم برشمردند. رئیس مرکز فضایی ایران با اشاره به آیه 57 سوره فاطر به اهمیت آفرینش آسمانها و زمین از نظر خداوند اشاره کردند و فرمودند: با بهرهگیری از این موهبت الهی (فضا) و تحلیل اطلاعات به دست آمده از طریق ماهوارههایی که در 36000 کیلومتری زمین قرار دارند بسیاری از فعالیتها همانند تلفن‎های ماهواره‎ای و بهره‎گیری از کارت‎های بانکی را انجام می‎دهیم و چنانچه از این طریق بتوانیم به عنوان مثال، اطلاعاتی را دراختیار کشاورزان قرار دهیم منجر به ایجاد ارزش افزوده بسیاری خواهد شد.

دکتر براری در ادامه افزود: ما علاقه‎مند هستیم دانش‎آموزان را با فضا و شگفتی‎های آن آشنا کنیم که این آشنایی فرصتی برای توانمندسازی جامعه آتی که نمونه‎ای از این توانمندسازی استفاده از GPS است که به کمک ماهواره کار می‎کند و بسیاری از مشکلات را حل می‎کند، لذا باید دانش‎آموزان را با این موارد آشنا کرد. و ما  هر سال هفته‎ای در مهرماه برای ترویج اینگونه مسائل داریم و فکر می‎کنیم می‎توانیم کارگاههای آموزشی به منظور آشنایی هر چه بیشتر دانش‎آموزان داشته باشیم و حتی می‎توانیم با کمک یکدیگر مسابقه‎ای در این زمینه اجرا کنیم.

دکتر مهاجرانی رئیس مرکز ملّی پرورش استعدادهای درخشان و دانش‎پژوهان جوان نیز در ادامه ضمن تشکر از سازمان فضایی ایران گفت: خانواده آموزش و پرورش بسیار بزرگ است و مشکلات خاص خود را دارد اما مرکز از ظرفیتی به نام کارسوق برخوردار است که ما با توجه به علاقه‎ای که داریم میتوانیم با کمک جنابعالی و همکارانتان موضوع را در این قالب پیش ببریم. دکتر مهاجرانی با اشاره به وجود قریب به 700 مدرسه استعداهای درخشان در سطح کشور افزودند: نیاز هست در تربیت و پرورش دانش‎آموزان با استعدادهای برتر از جنبه‎های بی شمار جهان هستی استفاده کنیم و این موارد را بخصوص در زمینه تولید محتوا برای این دانش‎آموزان به کار گیریم.

در پایان مقرر شد کارگروهی از هر دو طرف زمینه‎های همکاری مشترک را بررسی و راهکارهای عملی این همکاری‎ها را ارائه دهد.

 

 

به اشتراک بگذارید :