تاریخ انتشار : ۱۳۹۷/۰۵/۰۱ ۱۳:۳۰:۳۵
کد مطلب:  667130
معاون توسعه مدیریت و پشتیبانی در اختتامیه بیست و نهمین المپیاد جهانی زیست شناسی:
المپیادهای جهانی فرصتی برای آشنایی، تعامل، گفت وگو و دوستی کشورها است

معاون توسعه مدیریت و پشتیبانی در اختتامیه بیست و نهمین المپیاد جهانی زیست شناسی با اشاره به اینکه المپیادهای جهانی فرصتی برای آشنایی، تعامل، گفت¬وگو و دوستی کشورها است، اظهار کرد: نتیجه این المپیادها برداشته شدن محدودیت ها بین کشورها است و به رشد و توسعه دانش بشری منتج می شود.

به گزارش مرکز اطلاع رسانی و روابط عمومی وزارت آموزش و پرورش، علی الهیار ترکمن در مراسم اختتامیه بیست و نهمین المپیاد جهانی زییست شناسی به عنوان رئیس هیات اجرایی این المپیاد در سخنرانی که برای حاضرین و مهمانان داخلی و خارجی این مراسم داشت، اظهار کرد: المپیادهای جهانی  فرصتی است برای آشنایی، تعامل، گفت وگو و دوستی و نتیجه همه این موارد به رشد و توسعه دانش بشری منتج می شود و علاوه بر آن دوستی بین کشورها، محدودیت ها را از میان می برد. متن کامل این سخنرانی را در زیر آمده است:

 همان طور که در مدت اقامت کوتاه¬تان، آشنایی نسبی با کشور ایران و فرهنگ ایرانی پیدا کرده اید، مهمان نوازی یکی از ویژگی های اصلی فرهنگ ایرانی است. ایرانیان برای احترام به مهمان، واژه های دل نشینی بکار می برند. مایلم در اینجا ضمن عرض خوشامدگویی مجدد، به شما دانشمندان آینده، با همین واژه ها عرض خسته نباشید و خدا قوت داشته باشم.

صحنه علم یک بار دیگر شاهد رقابتی سازنده و پویا بین دختران و پسران دانشمند بود که امیدوارم نتایج آن در بهبود علم بشری اثرات ارزشمندی داشته باشد.

رقابت علمی شما به پایان رسید. امیدوارم برنامه هایی که همکاران من در کمیته اجرایی المپیاد به صورت شبانه روزی و طی 6 ماه گذشته تدارک دیده بودند، موجب رضایت مندی شما را فراهم کرده باشد. ما به حضور نمایندگان علمی و فرهنگی 70 کشور دنیا در کنار خود خوشحال بودیم و افتخار می کنیم. قطعاً نمی توانم از کیفیت کار چیزی بگویم زیرا این به قضاوت شما بستگی دارد اما همه تلاش ها در جهت برگزاری کیفی این رقابت سازنده بود.

شما عزیزان و دانشمندان آینده، هفته ای را در کشور جمهوری اسلامی ایران سپری کردید. کشوری با تاریخی کهن، کشوری با یادگارهای فراوان از جهان باستان تا امروز. کشوری که مهد ابن سینا، فارابی،‌ رازی، جابرابن حیان، بیرونی هزاران و دانشمند دیگر بود که در شکل¬گیری و توسعه دانش بشری نقش ارزنده ای داشته اند. اگرچه فرصت نشد که جاذبه های تاریخی، فرهنگی وعلمی ایران را به صورت کامل بازدید کنید اما امیدوارم با یادگار های خوب و خاطرات شیرین ایران را به مقصد کشورهای خود ترک کنید.

همان طور که می دانید ایران یکی از کشورهایی است که در سال 1999 به عضویت المپیاد جهانی زیست شناسی درآمد و از آن سال موفق شد 72 مدال و 4 دیپلم به دست آورد. در این المپیاد نیز تیم دانش آموزی ایران با قدرت ظاهر شد و 64 نفر از دبیران نخبه و سرآمد درس زیست شناسی از نزدیک در این رویداد علمی شرکت داشتند. قطعاً تعامل شما با اجزاء تیم ایران تعاملی سازنده و علمی خواهد بود.

از نظر من المپیادهای جهانی فرصتی است برای آشنایی، تعامل، گفت وگو و دوستی. نتیجه همه این موارد به رشد و توسعه دانش بشری منتج می شود علاوه بر آن دوستی بین کشورها، محدودیت ها را از میان می برد. بشر امروز علاوه بر دانش، به اخلاق نیز نیازمند است و این المپیاد فرصت خوبی برای دست یابی به همه این هاست.

امید آن دارم این میزبانی بهانه ای شود تا شما جوانان، دانشمندان آینده، که قرار است جهان آینده در دستان شما باشد به تمام ویژگی های خوب انسانی آراسته شوید و این مهم محقق نمی شود مگر از طریق صلح و دوستی و گفت وگو، این شعار همواره مورد تاکید کشور ایران که خود مهد تمدن های با شکوه بوده است، قرار داشته است.

در پایان یک بار دیگر از حضورگرم شما در این المپیاد تشکر ویژه داشته و برای همه شما در درجه اول یک سفر ایمن برای برگشت به کشورهای خود و در درجه دوم آینده ی توام با موفقیت آرزومندم.

به اشتراک بگذارید :