تاریخ انتشار : ۱۳۹۷/۰۴/۱۹ ۱۴:۱۲:۳۰
کد مطلب:  660602
رییس مرکز ملی پرورش استعدادهای درخشان و دانش‌پژوهان جوان در نشست خبری:
المپیاد جهانی زیست شناسی با حضور ۲۸۰ دانش‌آموز، سرپرستان و همراهان از 24 تیرماه در تهران

رییس مرکز ملی پرورش استعدادهای درخشان و دانش‌پژوهان جوان با اشاره به برگزاری بیست و نهمین المپیاد جهانی زیست‌شناسی 2018 تهران اظهار کرد: این المپیاد با حضور ۲۸۰ دانش‌آموز، سرپرستان و همراهان که از 24 تیرماه در تهران آغاز می شود.

به گزارش مرکز اطلاع‌رسانی و روابط عمومی وزارت آموزش‌وپرورش، فاطمه مهاجرانی با اشاره به چهارمین میزبانی ایران در برگزاری المپیادهای جهانی اظهار داشت: بیست و نهمین المپیاد جهانی زیست‌شناسی روز یکشنبه ۲۴تیرماه با حضور ۵۱۰نفر مهمان از کشورهای مختلف و شامل ۲۸۰دانش‌آموز و سرپرستان و همراهان، در تهران افتتاح خواهد شد و چهارمین بار است که ایران پس از میزبانی المپیادهای فیزیک، نجوم و ریاضی بار دیگر برای برگزاری المپیادی جهانی انتخاب‌شده است.

 

المپیاد ریاضی کوبا اولین حضور ایران در عرصه جهانی

وی اولین حضور ایران در المپیادهای جهانی را شرکت در المپیاد جهانی ریاضی کوبا سال ۱۳۶۶دانست و گفت:  ایران در آن المپیاد موفق به کسب مدال برنز شد و بعدازآن به دلیل تمایلی که دانش آموزان دهه شصت به تحصیل در رشته‌های علوم تجربی داشتند، مسئولان تصمیم گرفتند تا دانش آموزان را با برگزاری المپیادهای کشوری و شرکت در مسابقات جهانی به تحصیل در رشته‌های ریاضی ترغیب کنند.

 

 برگزاری المپیاد جهانی سلول‌های بنیادی و پزشکی بازساختی

مهاجرانی از پیشنهاد ایران برای برگزاری المپیاد جهانی سلول‌های بنیادی و پزشکی بازساختی خبر داد و خاطرنشان کرد: در سه سال گذشته با همکاری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در سطح کشور المپیاد ملی سلول‌های بنیادی و پزشکی بازساختی برگزار می‌شود و تلاش شده است تا در برگزاری این المپیاد مصادیق عدالت و دسترسی آموزشی رعایت شود و دانش آموزان علاقه‌مند از تمام مناطق آموزشی ایران در آن شرکت کنند و تصمیم داریم برگزاری این المپیاد را در سطح جهانی پیشنهاد دهیم و پیگیر آن هستیم.

 

توسعه و گسترش علم و کمک به تعامل افراد با همدیگر

در ادامه رئیس مرکز ملی پرورش استعدادهای درخشان تصریح کرد: هدف از برگزاری المپیادهای دانش‌آموزی توسعه و گسترش علم و کمک به تعامل افراد با همدیگر است واگردانش آموزان در دوران تحصیل و سنین رشد، تعامل با دنیای بیرونی خود را فرابگیرند، بهتر می‌توانند در فضاهای آموزشی و رقابت و علمی با همدیگر همکاری کنند.

 

افزایش شرکت‌کنندگان در المپیاد جهانی زیست‌شناسی به میزبانی ایران

مهاجرانی از افزایش شرکت‌کنندگان در المپیاد جهانی زیست‌شناسی خبر داد و گفت: باوجود تحریم‌ها و موج ایران هراسی که آمریکا در جهان ایجاد کرده‌ است، نسبت به المپیاد سال گذشته که ۶۴کشور در انگلیس شرکت کردند، امسال شاهد افزایش کشورهای ثبت‌نام کننده و شرکت‌کننده به هفتاد کشور هستیم.

 

برگزاری المپیاد در دو بخش تئوری و عملی

وی افزود: المپیاد زیست‌شناسی در دو بخش آزمون تئوری و نظری در چهار شاخه سلولی مولکولی، زیست گیاهی، زیست جانوری و زیست تکاملی برگزار خواهد شد که در طی دو سال گذشته تیم علمی برگزاری المپیاد به طراحی سؤال‌ها مشغول بوده‌اند و سؤال‌های نهایی المپیاد در جلسات محرمانه با حضور هیئت‌داوران و از بین سوالات پیشنهادی کشورهای مختلف انتخاب خواهد شد.

 

تأمین تجهیزات آزمون‌های عملی

فاطمه مهاجرانی ضمن اشاره به شرایط اقتصادی و تحریم‌ها خاطرنشان کرد: تمام تمهیدات لازم برای آزمون‌های عملی ازجمله میزهای آزمایشگاهی، لپ‌تاپ، تجهیزات آزمایشگاهی و میکروسکوپ‌ها خریداری‌شده است و در بخش تأمین تجهیزات مشکلی وجود ندارد.

 

برنامه‌های جنبی برگزاری المپیاد جهانی زیست‌شناسی

رییس مرکز ملی پرورش استعدادهای درخشان برنامه‌های جنبی المپیاد را تشریح کرد و گفت: برای اینکه مهمانان اقامت خوبی در ایران داشته باشند و با پیشینه فرهنگی و تمدن و نام‌آوران علمی ما آشنا شوند، بازید از موزه‌های تاریخی و مراکز علمی در برنامه المپیاد گنجانده‌شده است تا سفر به ایران با خاطره‌ای خوش برای تیم ها همراه باشد و مهمانان سفیران فرهنگی و مبلغ تاریخ و تمدن ایران شوند.

 

حضور معلمان زیست‌شناسی از سراسر کشور در المپیاد

مهاجرانی استفاده از ظرفیت‌های برگزاری المپیاد را مهم دانست و اشاره کرد: در کنار برگزاری المپیاد، علاوه بر حضور تعدادی از مدیران و اساتید نام‌آور جهانی در حوزه زیست‌شناسی، ۶۴معلم زیست‌شناسی از سراسر ایران حضور خواهند داشت که از مباحث علمی روز استفاده خواهند کرد و امیدواریم در انتشار و ترغیب‌ دانش آموزان مناطق مختلف کشور جهت حضور در المپیادها مؤثر باشد.

 

۱۵۰میلیارد ریال بودجه برگزاری المپیاد

وی در خصوص بودجه برگزاری المپیاد افزود: بودجه برگزاری المپیاد ۱۵۰میلیارد ریال است که هدف از این سرمایه‌گذاری توسعه و اشاعه علم و هیجان علمی در کشور و دیده شدن در اندازه جهانی است و همه کشورها نیاز به اشاعه علم‌دارند و زمانی که میزبان هستیم با توجه به ابعاد آن توسعه مطلوب‌تری شکل می‌گیرد.

 

اولین نشست مدال‌آوران ادوار گذشته

وی در ادامه گفت: در بحث برگزاری و شرکت در المپیادهای جهانی دو موضوع وجود دارد یکی مهاجرت و دیگری برگزاری المپیاد و دیده شدن در سطح علم جهانی است. مهاجرت نخبگان در تمامی کشورهای جهان اتفاق می‌افتد و در ایران از خروج نخبگان صحبت می‌کنیم و نقد داریم اما از ورود نخبگان مطلبی گفته نمی‌شود و آنان را معرفی نمی‌کنیم تا مشخص شود چه تعداد به کشور بازگشته‌اند و بهتر است برای برگشتن افراد نخبه تمهیدات و اقداماتی انجام شود و در راستای شناسایی و معرفی نخبگان، اولین نشست مدال‌آوران ادوار را در شهریورماه خواهیم داشت.

 

 برگزاری المپیاد از امنیت و حفاظت کاملی برخوردار است

مهاجرانی امنیت و حفاظت برگزاری آزمون را مطلوب دانست و گفت: برای برگزاری المپیاد جهانی سه کمیته اجرایی، علمی و حفاظت و امنیت فعالیت کرده‌اند که با تلاش همکاران تعاملات خوبی برقرارشده است و برگزاری المپیاد در بخش‌های علمی و فیزیکی از امنیت کاملی برخوردار است.

 

حضور چهار دانش‌آموز تهرانی در المپیاد جهانی زیست‌شناسی

رییس مرکز ملی پرورش استعدادهای درخشان افزود: در المپیاد زیست‌شناسی ۲۰۱۸از ایران چهار دانش‌آموز - دو دختر و دو پسر- از شهر تهران شرکت خواهند کرد و  ۶۴ معلم  زیست شناسیاز سایر شهرهای کشور در این المپیاد حضور خواهند داشت که امیدواریم حضورآنان سبب ترغیب و هدایت‌ دانش آموزان شهرستانی به شرکت در المپیاد شود.

مهاجرانی افزود: تاکنون در المپیادهای جهانی زیست‌شناسی بهترین رتبه ایران کسب مقام چهارمی دنیا است و دانش آموزان شرکت‌کننده ایرانی توانسته‌اند در تمام دوره‌های گذشته موفق به دریافت ۷۶مدال طلا، نقره و برنز و دیپلم افتخارشده‌اند.

به اشتراک بگذارید :